top of page

AUTEL EVO II PRO 6K specyfikacja, triki, recenzja i pierwsze wrażania. Czy warto go kupić?

To chyba pierwszy dron z jednocalową matrycą, który rejestruje video w jakości 6K. Czy warto go kupić? Czy jest lepszy od DJI Mavic II PRO? Czy może konkurować z INSPIRE 2? Czy poleciłbym go profesjonaliście? Na te pytania postaram się za chwilę odpowiedzieć.

AUTEL EVO II PRO 6K na tle Warszawy
fot. Maciej Margas POLAND ON AIR Inspire 2 X5s Sigma 56mm

Nowy dron ze stajni AUTEL ROBOTICS zdecydowanie namieszał na rynku bezzałogowych statków powietrznych! Nie dość, że pod każdym względem wygrywa z DJI MAVIC 2 PRO to jeszcze cenowo jest bardzo porównywalny z konkurentem z dalekiego wschodu. W stosunku do Phantoma 4 Pro, to już w ogóle miażdży go pod każdym względem. No może jedynie w celach tworzenia ortofotomapy i współpracy z Litchi jest w tyle, ale nie zapominajmy, że Autel EVO II PRO jest dopiero kilka miesięcy na rynku. Poniżej moja niezależna recenzja tego drona.


Najważniejszy element drona do filmowania i i fotografii to oczywiście kamera! Matryca to Jedno calowy CMOS, który wypuszcza piekielnie dobry obrazek 6K 25 klatek, przysłona jest w skali f/2.8 - f/11 a maksymalna rozdzielczość to 5472x3076 i powiem Wam, że jest na prawdę nieźle! Obrazek co prawda nie jest pozbawiony zauważalnej dystorsji, a gimbal podobnie jak w innych dronach lubi wykrzywić horyzont, ale tym można się spokojnie zająć w post produkcji. Najlepsze jest jednak to, że Autel nagrywa w jakości 4K 25 fps 10 bitów! Wreszcie nagrywanie w profilu logometrycznym ma sens. Kamera od Autela ma mały minus czyli taki delikatny zafarb w kierunku magenty, niestety kolorystyka trochę odbiega o wzorcowych kamer, jednak z tym też możemy sobie poradzić bez problemu na koloryzacji. Spokojnie jesteśmy w stanie wyciągnąć bardzo fajny filmowy look z tej kamery.


fot. Arkadiusz Bąba BMBDRON. AUTEL EVO II PRO 6K

Pierwszym wyraźnym minusem jest kontroler, jako zawodowy droniarz wymagam od takich sprzętów dużo więcej niż zwykły Kowalski i według mnie ten kontroler jest słabym punktem Autela. Dla mnie osobiście jest za mały i za plastikowy. Fajnym rozwiązaniem jest przycisk DISP, który zmienia nam zwykły kontroler w smartkontroler ale jakość obrazka na tym wyświetlaczu jest bardzo przeciętna i z całą pewnością ciężko będzie idealnie ustawić kadry i ekspozycje. Po za tym powinien być bardziej masywny mieć wejście na tablet, którego niestety bardzo mi brakuje. A tak naprawdę to powinien mieć większy ekran i być bardziej ergonomiczny. Autel już zdążył zrobić kontrleroler, który bardzo by mi pasował i byłbyby dużo ciekawszym rozwiązaniem. Powstał do nowego samolotu Dragon Fish, niestety ale z EVO DWÓJKĄ jest niekompatybilny, a szkoda. Z całą pewnością zasugeruję to Autelowi, bo na pewno da się to zrobić.


Minusem jest również cena ładowarki samochodowej. Jeżeli nie dostaliście takiej ładowarki w zestawie to cena za nową wynosi 349 zł – przyznam, że to wygórowana cena, jak za kawałek wtyczki do zapalniczki. Ja osobiście wybrałem Przetwornice – polecam polską