top of page

Ile można zarobić na dronie?

Ile zarabia operator drona? Ile kosztują filmy z drona? Ile trzeba zapłacić za zdjęcia z drona? Jaka jest cena filmu z drona? Ile trzeba zapłacić za zdjęcia z drona? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Operator Drona podczas komercyjnego zlecenia.

Komercyjne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych tzw. Dronów, staje się coraz bardziej powszechne. Obecnie ilość firm świadczących wszelkiego rodzaju usługi wykonywane dronem jest na tyle duża, że rynek zaczyna się nasycać, tworząc przy tym dużą konkurencyjność młodych firm do uznanych już marek. Głównym zajęciem dla operatorów dornów są zdjęcia i filmy z powietrza, jednak i w tym segmencie rynku możemy wyodrębnić kilka podziałów. Są firmy, które specjalizują się jedynie w zdjęciach ślubnych i weselnych, są operatorzy, którzy wykonują głównie zdjęcia architektury czy krajobrazu, są również osoby wykonujące zdjęcia techniczne i otofotomapy. Wszystkie te osoby zarabiają dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom sterowania dronem. Skupmy się jednak na operatorach dronów zajmujących się fotografią i filmowaniem z powietrza. Tyle tytułem wstępu, a ile te osoby mogą zarabiać? To pytanie jest tak szeroko pojęte, jak pytanie ile może zarabiać klasyczny fotograf. Jeden zarabia 15 zł za zdjęcie do dowodu inny 15,000 zł za sesję znanej marki odzieżowej, jeszcze inny zarabia 150 000 zł za okładkę do najpopularniejszego magazynu. Podobnie jest z operatorami dronów. Osobiście znam wielu operatorów, którzy są w stanie wykonać 50 zdjęć i kilkuminutowy film za 300 zł „ na gębę” czyli bez umowy itp. Jakość tego typu materiału, może pozostawić wiele do życzenia ale jak wszędzie, zawsze znajdzie się kupiec(głupiec?), który doceni tego typu amatora. Znam też operatorów, którzy są w stanie zarabiać od 2000 do 4000 zł za dzień zdjęciowy na planie komercyjnej reklamy, serialu czy filmu fabularnego.

W tym miejscu najczęściej pojawia się pytanie, od czego zależy cena? Jest wiele aspektów, wpływających na cenę za wykonanie ujęć. Poniżej wyszczególnię 7 głównych, które uważam za najistotniejsze.

1. Od sprzętu jakim posługuje się operator. Czym innym jest DJI Phantom 3 Stadard czy DJI Mavic, a czym innym DJI Inspire 2 Pro z kamerą X5S oraz dyskim CINESSD i możliwością nagrywania w jakości 5.2 K wykorzystując przy tym 2 operatorów (jeden steruje dronem drugi kamerą na Gimbalu). Tu zasadniczy wpływ na cenę ma finalna jakość materiału. Obecnie najlepszym stosunkiem jakości do ceny są nagrania z drona DJI Phantom 4 Pro/Adv lub DJI Mavic 2 Pro – oba te drony posiadają jedno calowy przetwornik oraz ponad 20 mega pixelowe matryce, dając tym samy dosyć dużą szczegółowość w obrazku 4K.

2. Od umiejętności i doświadczenia operatora. W tej branży panuje takie powiedzenie – „Sprzęt gwizda – tylko operator P...a!” Oznacza to ni mniej, ni więcej, że niezależnie od jakości naszego sprzętu do nagrywania z powietrza, jesteśmy w stanie wykonać super film nawet dronem DJI Spark tylko musimy mieć na to pomysł i umiejętności sterowania BSP.

3. Na cenę ma wpływ lokalizacja i czas poświęcony na wykonanie ujęć. Oczywiście, że inaczej będziemy wyceniać ujęcia wykonane w okolicy (10-20 km od domu), które zajmą nam nie więcej niż godzinę, czy dwie naszego cennego czasu, a inaczej wycenimy dzień zdjęciowy na drugim końcu Polski. Tu jednak bardzo często, świadomi klienci decydują się zapłacić więcej operatorowi, który sam w sobie jest gwarancją sukcesu wykonanych ujęć niż ryzykować parę złotych dla mniej sprawdzonego i obeznanego operatora.

4. Odnośnie lokalizacji, bierzemy też pod uwagę strefy powietrzne i warunki atmosferyczne zastane na miejscu. Ujęcia wykonane w MCTR wymagające zgody zarządzającego strefą, bardzo często potwierdzone zgodą administratora danego obiektu wpływają na skomplikowaną procedurę wykonania ujęć, a tym samym na warunki cenowe. Oczywiście inaczej też wyceniamy Ujęcia w lato przy bezwietrznej pogodzie, a inaczej w sezonie zimowym. Temperatura -20 stanowi odpowiedni argument do negocjacji ceny.


5. Na cenę mają wpływ też inne czynniki wskazujące na profesjonalizm, bądź też amatorszczyznę danego operatora czy firmy. Są to oczywiście strona www, wzór oferty cenowej, wzór umowy, wizytówka, oraz całościowe podejście, które determinuje przedsiębiorczego droniarza do kształtowania ceny za swoje usługi. Wyczucie stylu, umiejętności graficzne oraz ogólna estetyka prac wykonanych przez danego operatora ma ogromny wpływ na częstotliwość zleceń i ich wartość rynkową.


6. Cena zawsze uwzględnia w sobie rożne pozycje. W ofercie cenowej bardzo często rozgranicza się wartość wykonanych ujęć od montażu filmu. Montaż filmu to również bardzo indywidualna kwestia liczona za ogół pracy bądź najczęściej za minutę montażową. Mówiąc o profesjonalnym montażyście filmów, w zależności od skomplikowania i długości filmu, można tutaj naprawdę sporo zarobić. Jednak zawsze jest to spowodowane setkami godzin spędzonymi przed monitorem posiadającym paletę kolorów Adobe RGB oraz stacją montażową wyposażoną w co najmniej 8 rdzeniowy procesor (16 wątków) z taktowaniem 3.2-3.8 i 32 GB pamięci RAM z taktowaniem 2600. Taki sprzęt swoje kosztuje a jego właściciel musiał przysłowiowo zjeść zęby na montażu w Adobe Premiere Pro lub Final CUT. Więc ceny są tu tak bardzo rozbieżne jak duże doświadczanie oraz jak dobry sprzęt ma montażysta.


7. Na cenę oczywiście ma wpływ portfolio operatora. Doświadczanie we współpracy z dużymi graczami na rynku oraz tworzenie podobnych projektów do tych, które znajdują się w portfolio danego operatora zdecydowanie powoduje, że cena jest realna i odpowiada danym umiejętnościom. Krótko mówiąc, jeżeli dany operator wykonywał już podobne zlecania, lub też pracował z podobnymi firmami, z całą pewnością wie o jakich pieniądzach może rozmawiać aby nie przesadzić, lub też nie robić za pół darmo.

Podsumowując dobry operator posiadający co najmniej DJI Phantom 4 Pro / Adv bądź DJI MAVIC 2 PRO wykonujący 5-6 zleceń miesięcznie za kwotę, średnio 700-1000 zł za zlecenie, może zarobić średnio 4000-5000 zł netto miesięcznie. Operator posiadający sprzęt oraz duże umiejętności może zarobić nawet 20 000 zł miesięcznie, a dodatkowo jeżeli ten operator zajmuje się również montażem filmów może zarobić na tym nawet 2 razy tyle co za wykonanie ujęć.


Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardzo przeciętnym operatorem nie posiadającym wiedzy, doświadczenia, umiejętności i odpowiedniego sprzętu – może się skończyć, co najwyżej na jednym zleceniu komercyjnym za 300 zł i weselu znajomego zrealizowanym po znajomości za butelkę dobrego trunku, z którego ani jeden ani drugi nie będzie zadowolony. Co może szybko doprowadzić do braku zleceń i końca działalności.


Dlatego, jeżeli czytasz ten artykuł i zastanawiasz się ile może zarobić operator drona, bo być może marzy Ci się taka praca, w pierwszej kolejności pomyśl jak dobrym operatorem możesz być i ile jesteś w stanie zainwestować w sprzęt pozwalający na profesjonalną pracę.


Nikt nie urodził się profesjonalistą, czy wirtuozem, wszystko zleży od ciężkiej pracy i chęci bycia dobrym w tym co się robi. Żadna firma nie stała się wielką bez inwestycji w sprzęt i ludzi. Jeżeli jesteś zdeterminowany aby wejść do tej branży i robić świetną robotę, to daj z siebie wszystko i działaj!


Jeżeli chcecie poznać nasz cennik usług filmowania dronem zapraszamy na stronę Oferty

Wyróżnione posty
Polub nas na Facebooku
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Biały Facebook Ikona
  • Biały Instagram Ikona
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Tumblr Ikona
  • Biały Vimeo Ikona
bottom of page