top of page

Jaka jest cena filmu z drona?

Ile kosztują ujęcia z drona w Warszawie? Jaka jest cena wykonania filmu z drona? Czy filmowanie z drona jest drogie? Jaki jest koszt zakupu surowych ujęć filmowych, a ile kosztuje montaż filmu reklamowego czy promocyjnego z drona ? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Filmy z drona to dziś codzienność w prawie każdej produkcji filmowej, telewizyjnej czy vlogowej. Każdy film wzbogacony, choćby o kilka kadrów z drona staje się bardziej profesjonalny i lepiej wprowadza widza w klimat filmu. Ile mogą kosztować ujęcia z drona? Każdy kto choć raz spotkał się z dronem wie doskonale, że te urządzenia wprowadziły nową jakość w historii kinematografii. Wycena wykonania ujęć z drona zleży zawsze od wielu czynników i w mojej subiektywnej ocenie każda powinna być indywidualna. Inaczej wycenimy ujęcia dla sąsiada, który chciałby zrobić kilka zdjęć swojej działki bo akurat chce ją sprzedać, a inaczej skomplikowane ujęcia w strefie CTR na potrzeby filmu promocyjnego znanej marki. Początkujący droniarze oraz firmy, które postanowiły wprowadzić do swojej oferty usługi wykonywania filmu i zdjęć z drona stanęły przed nie lada wyzwaniem, jakim było stworzenie cennika świadczenia takich usług. Postaram się nieco przybliżyć Ci ten temat. Oczywiście wszystko zależy od sprzętu jakim latamy oraz kamery jaką posiadamy w naszym dronie. Inaczej wycenimy ujęcia z Phantoma 3 Pro, Mavica Pro czy Mavica Air, a inaczej z Inspire 2 z podpiętą kamerą X5S czy X7. Jasne jest też, że sprzęt typu Alexa Mini czy RED podpięty pod Matrice 600 będzie kosztował o wiele więcej niż ujęcia z Mavica Pro2. Obecnie w mojej ocenie najlepsza kamera w dronie w stosunku jakości do ceny znajduje się w DJI Phantom 4 Advanced/PRO. Dlaczego? Ponieważ rejestruje materiał w jakości 4K 60fps z bitratem 100 Mbps dzięki czemu obrazek jest bardzo szczegółowy, przy dobrym świetle i odpowiednich umiejętnościach ustawienia ekspozycji z powodzeniem sprawdza się w jako sprzęt do realizacji wesel, teledysków, filmów promocyjnych i nawet na potrzeby telewizji. Poniżej przedstawię kilka typowych wycen, które mogą dać Ci do myślenia.

Przypadek 1

Mail od potencjalnego klienta: Dzień dobry. Proszę o wycenę wykonania surowych ujęć z drona na potrzeby filmu promocyjnego, który przygotowujemy dla naszego klienta. Zdjęcia odbędą się w najbliższą sobotę w godzinach 10:00-16:00 w okolicach obwodnicy Marek. Potrzebujemy nagrać ujęcia jadących samochodów ciężarowych z towarem do magazynu firmy, która znajduje się w Markach. Potrzebujemy max 2-3 wyloty, (przy trasie i przy firmie) Zależy nam aby ujęcia były w dobrej jakości oraz potrzebujemy z tego jeszcze kilka zdjęć do dokumentacji naszej pracy. Jaka była by cena i czy mogliby Państwo podjąć się tego zlecenia? Nasza odpowiedź: Dzień dobry, Dziękujemy za wiadomość! Termin mamy akurat wolny, więc jak najbardziej jesteśmy zainteresowani realizacją Państwa zlecenia. Wstępnie po sprawdzeniu stref powietrznych w tej lokalizacji od razu możemy powiedzieć, że nie będziemy mieli większych przeciwwskazań do lotów. W załączeniu przesyłamy szczegółową ofertę. Tak mniej więcej wygląda nasza odpowiedź. Staramy się wysyłać profesjonalne oferty w pdf. To bardzo uwiarygadnia nas w oczach klienta i sprawia, że jesteśmy traktowani poważnie. Przygotowanie takiej oferty wymaga trochę czasu oraz umiejętności graficzno-handlowych, jednak jest bardzo ważny element marketingu firmy. Jeżeli chodzi o naszą wycenę tego zlecenia w skrócie mniej więcej kształtuje się to tak: Cena za materiał video: 400 zł/ za wylot Cena za zdjęcia: 300 zł za wszystkie lub 30 zł/ szt. W przypadku wyboru mniejszej ilości zdjęć. Np. 3 szt. Zdjęcia po podstawowej obróbce. + wersje RAW Koszt logistyczne: 50 zł Łączenie przy 3 wylotach i komplecie zdjęć. 1550 zł netto Oczywiście jest to tylko i wyłącznie nasza wycena, w której wzięliśmy pod uwagę nasz sprzęt, czas i umiejętności. Jednak jestem przekonany, że przy takim zleceniu cena za wylot nie powinna być niższa niż 400 zł. Zwykle przy jednym wylocie cena powinna oscylować na poziomie 500-700 zł przy 2-3 może być już troszkę niższa. Przy większej ilości trzeba to zawsze głębiej przeanalizować. Na pewno należy brać pod uwagę wiele czynników takich jak ZUS, podatek dochodowy oraz inne koszty związane z prowadzeniem firmy, ale w mojej ocenie głównym czynnikiem jest eksploatacja sprzętu tj. baterie oraz awaryjność samego quadrocoptera. Niestety, ale mimo dużych umiejętności drony lubią spadać, a operatorom zdarzają się różne nieprzewidziane u/wypadki i moim zdaniem trzeba to zawsze wkalkulować w koszty. Każdy kto już trochę lata wie, że taki sprzęt może się popsuć, gimbal może dostać tzw. jello, bateria może się usmażyć, a koszty naprawy bardzo często bywają dużo większe niż zysk z takiego zlecenia.

Przypadek 2

Bardzo często dostajemy też zapytania o wycenę tzw. dnia zdjęciowego. Wtedy sytuacja jest trochę inna. W naszym przypadku wykonujemy dzień zdjęciowy za kwotę 1000-1200 zł, jesteśmy wtedy na planie od początku do końca i dostosowujemy się do sytuacji, nie liczymy wtedy liczby wylotów (raz może być więcej, raz mniej). Skupiamy się tylko i wyłącznie na wykonaniu jak najbardziej profesjonalnych ujęć filmowych.

Przypadek 3 Wesele! Jak najbardziej podejmujemy się takiej współpracy za wesele zwykle też liczy się inaczej, niż w przypadku innych zleceń. Filmy ślubne rządzą się swoimi prawami. Operator drona zwykle nie ma tutaj zbyt wiele pracy. Jeżeli wykonujemy jedynie ujęcia video i przekazujemy surowy materiał montażyście, najważniejsze jest uzgodnienie kadrów jakich potrzebuje montażysta. Takich sztywnych ramowych obrazków które musimy zrealizować. Oczywiście dochodzą do tego jeszcze nasze pomysły czy inwencja twórcza i bardzo często właśnie te kadry są wybierane na etapie montażu. Niemniej jednak wykonanie ujęć klasycznych jest obowiązkowe. Jakie to ujęcia ? np. panorama kościoła i dojazd do kościoła, podjazd pary do domu weselnego, wyjście z kościoła i takie tam. W takich przypadkach latamy za 700-1000 zł za dzień. Który zwykle kończy się po pierwszym tańcu.

Przypadek 4 Ujęcia do teledysku. Ooo tutaj to zawsze jest bardzo duża rozbieżność cenowa. Teledyski realizowane przez wznoszące się gwizdy bardzo często nie mają dużego budżetu, jednak mają wysokie oczekiwania. Zdarzało nam się pracować przy teledyskach za 1500 zł za dzień jak również robiliśmy ujęcia po znajomości za 400 zł. Rozstrzał jest bardzo duży.

Przypadek 5 Wykonanie postępów prac na budowach. W tym przypadku z racji regularności i powtarzalności zleceń też ceny wyglądają różnie. Klienta interesuje wykonana praca, a nie ile musieliśmy zużyć bateryjek. Więc wyceniamy indywidualnie i nie bierzemy pod uwagę ilości wylotów. Zwykle realizujemy tego typu materiał za 500-800 zł za wizytę i wykonanie konkretnej roboty. Klienci są zadowoleni, a to jest w przypadku wykonywania usług najważniejsze. My też jesteśmy zadowoleni posiadając wielu stałych klientów.

Przypadek 6

Wykonanie ujęć plus montaż materiału. Hmmm i tutaj zaczynają się schody. Kwestie montażowe są dużo trudniejsze do wyceny niż praca operatorska. Wiele zależy od poziomu i umiejętności montażysty. Stawki cenowe zwykle liczy się od minuty montażowej, ilości ujęć na minutę, color gradingu, animacji, efektów specjalnych, oraz długości materiału. Nasze ceny są tak różne jak różne potrafią być zlecenia. Z całą pewnością dużo łatwiej jest realizować film od początku do końca, niż montować ujęcia bez scenariusza na zasadzie „Ma Pan tu ujęcia, proszę coś z tego poskładać” ale że wżyciu bywa różnie i takie zlecenia trzeba realizować.

Reasumując, powyższe przypadki, każdy jest inny i w mojej ocenie każdy mój klient zasługuje na indywidualne podejście i wycenę. Każdy jednak powinien mieć swoje podejście do klienta i konstruowania wycen. Ja jestem zwolennikiem taktyki WIN WIN czyli najlepszego stosunku jakości do ceny i tak też traktuje swoich klientów. Staram się dać im maksymalnie dużo za przyzwoite pieniądze, tak aby każdy był zadowolony i by dalej móc rozwijać się w branży operatorskiej.

Wyróżnione posty
Polub nas na Facebooku
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Biały Facebook Ikona
  • Biały Instagram Ikona
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Tumblr Ikona
  • Biały Vimeo Ikona
bottom of page